PANAMA - KARIBIK
Skrytý Pôvab. Ostrovov San Blas a skutočný Matriarchát

      Karibské súostrovie San Blas alebo v ich rodnom jazyku „Kuna Yala“ sa skladá z asi 350 ostrovov, tiahnucich sa na obrovskú vzdialenosť na atlantickom pobreží Panamy. San Blas je jedným z posledných rajov na Zemi, kam technická civilizácia ešte nedosiahla, dokonale čistá voda a pláže, šumiace kokosové háje, pohostinní domorodci. Prvým z Európanov, ktorý navštívil súostrovie, bol Krištof Kolumbus.

      Indiánsky kmeň Kunov, ich kultúra a spoločenský systém sú jedinečné a fascinujúce. Jedným z hlavných prvkov je matriarchát, ženy zohrávajú kľúčovú úlohu v komunite. Ako ich spoznáme? Ženy nosia ručne šité sukne a blúzky známe ako „molas“. Kuna ženy si natierajú tváre aj  domácou lícenkou vyrobenou zo semien achiote. Zvyčajne tiež nosia krúžok v nose a maľujú si na nos líniu.

      Matriarchát a jeho tradície na ostrove San Blas boli vždy pevné, neotrasiteľné a tvrdé. Muž, ktorý sa ožení, okamžite opustí svoj domov a vstúpi do domu svojej ženy. Z novorodencov sú uprednostňované dievčatá, zatiaľ čo na chlapcov sa pozerá ľahostajne. Ženích si nevyberá svojich snúbenku, ale naopak.

      Len čo dievča dosiahne 14 rokov, okamžite si na krátko ostrihá vlasy – znamenie, že je čas vydať sa – a začne sa pozorne pozerať na mladých mužov. Otec dievčaťa (matka také veci nerieši) ide za rodičmi vyvoleného a požaduje – nepýta sa! – ruku syna. Manželstvo medzi indiánmi zo San Blas je sväté a nerozlučné. O rozvode nemôže byť ani reč. Prípady nevery sú takmer nemožné. Majetok sa dedí cez ženskú líniu. Muži poskytujú svojim rodinám jedlo, chodia na lov a rybolov, pracujú na kokosových plantážach, zbierajú banány, kakaové bôby a sekajú cukrovú trstinu. V lese ťažia drevo na kúrenie a na stavbu obydlí, privážajú čerstvú vodu z pevniny, vyrezávajú kanoe. Ženy spracúvajú kokosové orechy a kakaové bôby, z cukrovej trstiny vyrábajú cukor. Okrem toho riadia ekonomiku a vychovávajú deti. Štvorročný chlapec je už skvelý plavec, v ôsmich vie jazdiť na kanoe, harpúnou zasiahnuť rybu alebo ju chytiť háčikom. V desiatich rokoch sa  dozvie všetko o tradíciách svojho ľudu. Pätnásťročný chlapec dokáže  vyrezať z kmeňa stromu kanoe pomocou mačety a samozrejme sa naučí poslúchať ženy vo všetkom.

      Kunská tradícia dlho diktovala prísne pravidlá správania pre mužov a ženy. V minulosti sa  cudzinec sa neodvážil stráviť noc na ostrovoch. Ak mala žena dieťa s náznakom vzťahu s cudzincom – dieťa bolo okamžite zničené. Dnes sa už ale môžete ubytovať v tradičných bambusových chatrčiach a užiť si dokonalú prírodu a stále trochu tajomnú atmosféru. Vplyv šamanov je totiž stále veľmi silný. Kunovia veria na zlých duchov, nechávajú v chatkách celú noc svietiť olejové lampy, aby sa odháňali  netopiere – stelesnenie zlých duchov. Kôra miestnych stromov sa používa na zastavenie krvácania, reuma sa lieči krokodílím tukom, bolesti sa zmierňujú pomocou tinktúry z listov koky.

Príďte a objavte Kuna matriarchát – tam, kde krása prirodzenosti splynie s mocou žien.

CK V.V.I.P. Travel vám zabezpečí komplet celý program.

Dopravu do Panamy, ďalej súkromným lietadlom do prístavu, prenájom katamaránu s kapitánom a all inclusive servisom. Ak budeme mať šťastie, katamarán budú riadiť originál Kuna indiáni. Môžete spojiť svoju plavbu po romantických ostrovoch so zážitkom preletu nad Panamským prieplavom a iné.